września 04, 2017

Wywiad z @zaczytana_julia

Cześć!

Dzisiaj przychodzę do was z wywiadem. Ostatnio nie mam czasu także jeszcze raz przepraszam Julię za to, że wszystko robiłyśmy na ostatnią chwilę,obiecuję, że więcej tak nie zrobię.

A teraz kilka słów o Julii:
Hej! Jestem szesnastolatką, która swoją przygodę z książkami rozpoczęła ponad 10 lat temu. Nie wyobrażam sobie życia bez czytania. Dopóki nie nauczyłam się czytać, śpiewałam.Do dziś to moja druga pasja- kocham śpiewać. Oprócz tego interesuję się fotografią i dążę do tego, by spełnić swoje marzenia.

1.Jakie są twoje książkowe nawyki?
Nie wiem czy można to nazwać nawykiem (ale chyba tak)- zazwyczaj gdy chcę przerwać czytanie, muszę doczytać do końca rozdziału,żeby potem łatwiej było mi się wkręcić.Kolejna moja "zasada"- nawet, jeżeli przygotuję sobie picie/jedzenie, nie dotknę go, dopóki czyta, bo bardzo boje się zabrudzenia książek. I teraz śmieszny nawyk- zazwyczaj, gdy leżę na łóżku i przykładowo przeglądam coś w telefonie, nie ruszam się wcale.Natomiast przy czytaniu zmieniam pozycję, w której się znajduję, co kilka minut. Tak już się chyba przyzwyczaiłam. Oprócz tego chyba nie mam jakichś większych nawyków. No, może jeszcze sprawdzanie (po przeczytaniu), czy przypadkiem nie zagięłam grzbietu- lubię dbać o moje książki.

2.Jaki jest twój ulubiony gatunek książkowy i jak się do niego przekonałaś?
To pytanie jest bardzo trudne, ponieważ wciąż nie umiem określić, który gatunek jest moim ulubionym. Kilka miesięcy temu bez zastanowienia odpowiedziałabym, ze fantastyka, ale dzisiaj stwierdza, że bardzo lubię równie tzw. "młodzieżówki". Założymy, że te dwa gatunki trochę mają ze sobą wspólnego... Do fantastyki przekonałam się od razu, bo spodobał mi się świat, którego nie znam i ludzie, którzy są inni (np. podział na Srebrnych i Czerwonych w "Czerwonej Królowej", umiejętności Julii z "Dotyku Julii", czy też umiejętność przewidywania daty śmierci danej osoby "Numery"- co jest trochę przerażające.) Nie wiem, do jakiego gatunku mogę zaliczyć książki wybiegające w przyszłości (np. "Deklaracja"), ale takie są jednymi z moich ulubionych.

3.Zrażasz się do książkę, które są promowane?
Nie zrażam się do nich, uważam, że należy dać szansę każdej książce, a nawet jeśli jakaś jest promowana, nie skreślam jej. Niektóre z książek promuję się nie bez przyczyny. Ogólnie to uważam, że każda książka jest warta przeczytania, nawet jeżeli 90% opinii to opinie negatywne, bo może akurat znajdę się w tych 10% i mi się on podoba.

4.Czy namawiałaś swoich znajomych do czytania książek?
Tak, próbowałam namówić swoje koleżanki do czytania książek. Na razie wiem, że niektórzy moi znajomi czytają recenzje na moim blogu, kilka razy usłyszałam, że "ta książka, o której pisałaś, może być naprawdę fajna", więc wierzę, że wcześniej czy później moi znajomi przekonają się, że czytanie naprawdę jest fajne.:)

5.Co sądzisz o polski książkach?
Na początku na mojej półce królowały książki zagranicznych autorów, ale ostatnio w moje ręce wpadło kilka polskich powieści. Uważam, że są równie dobre, jak te zagraniczne. A wiadomo, że zarówno wśród polskich książek, jak i zagranicznych, znajdzie się czasem coś, co nam do gustu nie przypadnie. Nie powinno się jednak od razu skreślać czegoś, co napisał autor pochodzący z Polski.

6.Jak można kogoś zachęcić do czytania książek?
Na każdą osobę działa chyba inny sposób, ale ja najczęściej po przeczytaniu jakiejś książki opowiadam o niej (bez spoiler'ów), starając się zachęcić do przeczytania. Zazwyczaj robię to tak, by w głowie jakiejś osoby pojawiły się pytania "Ale dlaczego? A co się z nim stanie? A jak to się skończy?" No i oczywiście trzeba mówić o korzyściach płynących z tego, że czytamy- a jest ich wiele.

7.Kim jest dla ciebie osoba która czyta twojego bloga?
Osoba, która czyta mojego bloga, na pewno jest dla mnie bardzo ważna. Gdyby nie czytelnicy, pewnie zrezygnowałabym z publikowania moich recenzji, zostawiłabym je dla siebie. Ale świadomość, że ktoś to wszystko czyta, bardzo motywuje. Zwłaszcza, że na tym blogu zostawiam cząstkę siebie.

8.Masz jakiś system układania książek?
Obecnie ja jednej półce mam ustawione serie, a reszta półek... Na nich ustawiam książki wielkościami. Z lewej strony są najwyższe, a z prawej najniższe. Lubię mieć to uporządkowane w ten sposób.

9.Ile czytasz mniej więcej książek na miesiąc?
Myślę, że średnio byłyby to jakieś 4, może 5 książek. Zdarza się, że przeczytam więcej, ale przykładowo pod koniec roku szkolnego, gdy nie miałam na nic czasu, przeczytałam tylko jedną książkę.

10. Jesteś w jakimś wyzwaniu czytelniczym?
Niestety nie. Myślałam o tym, ale zazwyczaj trochę za późno się orientuję, że jakieś wyzwanie już trwa, bądź po prostu nie mam akurat pomysłu, jakie książki mogłabym dopasować. Może wkrótce wezmę w jakimś udział, jeżeli mi się uda.

11.Co najbardziej podoba ci się w bookstagramie?
W bookstagramie podoba mi się przede wszystkim to, jak wiele ludzi tworzy tę wspaniałą społeczność. Kiedyś wydawało mi się, że ludzie czytają mniej- dzięki bookstagramowi zmieniłam zdanie.

12. Starasz się kupować książki czy wypożyczać?
Zdecydowanie wolę mieć książki na swoich półkach na stałe, ale jeszcze pół roku temu, gdy nie miałam żadnych oszczędności, regularnie odwiedzałam bibliotekę, teraz mam jeszcze sporo swoich książek do przeczytania, ale potem pewnie znów wrócę na jakiś czas do wypożyczania.

13.Musisz skończyć czytać książkę na rozdziale i dopiero od niej odchodzisz czy kończysz na przypadkowej stronie?
Wspomniałam o tym w moich nawykach. Wolę przerywać czytanie, gdy skończę rozdział. Chociaż często potem mówię "Jeszcze tylko jeden rozdział".... I nagle kończę całą książkę.

14.Czy masz ustalone jaką książkę będziesz czytała dalej?
Teraz chcę sięgnąć po "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes. Ale zazwyczaj nie ustala kolejności, bo zależy od mojego humoru, co chcę czytać.

15. Jakieś rady dla początkujących?
Przede wszystkim- nigdy się nie zrażać.jeżeli robi się coś z pasją. Wszystkich ludzi nigdy się nie zadowoli. Ważna jest systematyczność i staranność w tym, co robimy. Nie możecie robić nic na siłę, bo ludzie to wyczują. Ale przede wszystkim chodzi o to, żeby dobrze się bawić i czerpać z tego satysfakcję! 


Mam nadzieję, ze post wam się spodobał i skomentujecie. Tak wiem, dawno nie było wywiadów, ale nie miałam nawet jak wcisnąć w mój grafik tych postów. Także z przykrością stwierdzam, że na razie nie będzie wywiadu, ale na spokojnie. Na pewno wrócą i będę je dodawać. Ale po prostu mam tyle innych postów, że chce się troszkę z nominacjami do tagów wyrobić. No to jak na razie tyle z tymi informacjami. Mam nadzieję, że zrozumiecie. Miłego tygodnia :) Jakie macie plany lekcji ? Podoba wam się ?
5 komentarzy:

 1. Post świetny!
  Fajnie jest czytać o tym, że książka zawładnęła całym życiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Zdjęcie też interesujące. Czytając pytania poznałam bliżej Ciebie oraz gościa :) Mimo, że nie masz dużego doświadczenia jak dziennikarze z 20 letnim doświadczeniem, czytało się interesująco! Brawo Ty :) Pozdrawiam serdecznie :) Aleksandra z bukku-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemnie się zaczytałam. :) Też staram się mieć książki w domu, ale nie zawsze mogę kupić wszystkie, które mnie interesują, pozostaje zatem korzystanie z bibliotecznych zasobów. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post, też uwielbiam mieć własne egzemplarze książek na półce :D
  wybralam-ksiazki.blogspot.com - klik!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okularnica czyta , Blogger